www.shakira-faniyiz.eniyiforum.net
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
www.shakira-faniyiz.eniyiforum.net

Shakira İle İlgili Herşey Bu Sitededir.

AnasayfaAnasayfa  GaleriGaleri  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Shakira Röportajı : Fixation Oral

YazarMesaj
shakira hayranı
Admin
shakira hayranı

Shakira Röportajı : Fixation Oral Empty
MesajKonu: Shakira Röportajı : Fixation Oral   Shakira Röportajı : Fixation Oral Icon_minitimeCuma Mart 20, 2009 12:28 am

2001'de yayınladığı İngilizce sözlü albümü ''Laundry Service'' ile namı dünya çapına yayılan Latin yıldız Shakira suskunluğunu bozuyor. İlk olarak 7 Haziran'da ''Fijacion Oral 1'' adlı İspanyolca bir albüm yayınlayacak olan Shakira sonbaharda ise İngilizce bir albümle tekrardan çıkacak karşımıza. Kendisinden bu ''iki albüm birden'' mevzusunu biraz açmasını rica ettik.

Yakında yeni albümünüz piyasaya sürülüyor, ardından bir albüm daha yayınlayacaksınız, neden 2 albüm?
Geride bıraktığımız son birkaç yıl içinde çok fazla şarkı yazdım, sonunda bakınca elimde toplam 60 şarkı olduğunu fark ettim. O kadar şarkıyı tek bir albüme sığdırmak mümkün olamayacaktı tabii. Ben de kendimi zora soktum ve aralarından en sevdiklerimi seçmeye karar verdim, sonuçta 20 şarkıya indirebildim. Şarkıların bir kısmını İspanyolca bir kısmını da İngilizce olarak yazmıştım, buna göre makul bir karar vermem gerekiyordu. En iyisinin bu şarkıları bir yerine iki albüme yaymak olacağını düşündüm ben de. İspanyolca olan "Fijacion Oral 1" 7 Haziran'da piyasaya sürülüyor, İngilizce sözlü "Oral Fixation 2" ise sonbaharda çıkacak. İkisi de farklı albümler, yani aynı şarkıları farklı dillerde yorumlamış değilim. Farklı şarkılar, farklı hikayeler var.
İlk olarak İspanyolca olarak kaydettiğiniz albümü yayınlamayı tercih ettiniz, bu biraz riskli bir iş değil mi sizce? Çünkü bir önceki albümünüz (tamamı İngilizce sözlüydü) "Laundry Service" dünya çapında çok iyi bir satış grafiği çizmiş, özellikle de Amerika'da epey tutmuştu ki, bu işi Amerika'da başarmak o kadar da kolay değil hepimizin bildiği gibi. Dolayısıyla çok satan İngilizce sözlü bir albümün akabinde İspanyolca albümle dönmek biraz riskli olmayacak mı, en azından ticari açıdan?
Yaptığım işle ilgili karar alırken olayın ticari boyutunu düşünmemeye, ikisini birbirine karıştırmamaya çalışıyorum, sonuçta birşeyler yaratıyorum. İçgüdülerime göre hareket etmek istiyorum, bu yüzden işin ticari kısmı öncelikli değil benim için. Bu alınabilecek en mantıklı karar değil aslında, yani Amerikan müzik pazarı çok geniş ve öncelik her zaman kendi yarattıkları yıldızlarda. Bunun benim için risk teşkil ettiğinin de farkındayım elbette. Yine de ilk olarak İspanyolca albümü tercih ettim, kendimce sebeplerim vardı. Öncelikle bu benim ana dilim. En son bundan 7 yıl kadar önce bir İspanyolca albüm yayınlamıştım hatırladığım kadarıyla, dinleyicilerimin benden böyle bir şey bekliyor olduklarına dair de bir his var içimde. İngilizce albümümden de çok memnunum ama ilk etapta İspanyolca olanla çıkmak bana çok doğal geldi, içimden böyle geldi.
Yeni albümlerle ilgili dikkat çeken en ilginç şey prodüktörünüz. Daha çok rock hatta heavy metal grupları için yaptığı büyük işlerle tanınan Rick Rubin ile birlikte çalışmışsınız, nasıl oldu bu?
Rick Rubin'in efsanevi bir prodüktör olduğunu hatırlatmaya bile gerek yok sanırım. Yaptığı işlere hep saygı duymuşumdur. Onun gibi biriyle çalışmak nasıl olurdu acaba diye de hep düşünürdüm. Çok da iyi yapmışım çünkü bana çok destek oldu. Ortaya çıkardığım işten şüphe duymaya başladığımda yanımdaydı, bu anlamda hayatımı kurtardı denilebilir çünkü ben böyle bir insanımdır, yani tereddüt ettiğim zamanlar çoktur, çok sık şüpheye düşerim pek çok konuda. Albümlerin hazırlanışında, yani o sancılı dönemde beni kurtaran ve kafamı toparlamama yardımcı olan kişi de oydu.
Söz konusu ortaklık –yani Rick Rubin'in katkısı- sound'unuzda farklılıklar yarattı mı? Daha farklı bir Shakira ile mi karşılaşacağız bu kez?
Aslında hep değişiyorum, kendimi yeniliyorum, müziğin, sanatın güzelliği de burada zaten. 1,5 yıl içinde yaşadığım her şeyi müziğime yansıttım, sevinçler, üzüntüler, inişler, çıkışlar, albümlerim tüm bunların belgelenmiş hali tam anlamıyla.
Rick Rubin ile çalışmayı bizzat kendiniz mi tercih etmiştiniz peki?
Evet, tabii. Albümlerle ilgili her şey; Rick Rubin, albümlerin adı, kapakları, çalıştığım tüm insanlar, özetle bu işin kapsadığı her şey tamamıyla benim tercihim, benim seçimlerim. Yani suçlanacak biri olursa eğer, o benim!

Az önce albüm kapağından bahsetmiştiniz, orda da ilginç bir durum var, kucağınızda bir bebek tutuyorsunuz, nasıl çıktı bu fikir? Herhangi özel bir anlamı var mı?
"Oral Fixation" ilk aklıma geldiğinde onun albümümün adı olacağını biliyordum, hemen karar vermiştim buna. Aynı şekilde bu sahne de bir an gözümün önüne geldi - benim bir bebeği emzirdiğim sahne - , bunun da hiç düşünmeden albüm kapağı olması gerektiğine karar verdim. Kapaktaki bebek buna pek izin vermedi ama Bu arada şöyle de bir ayrıntı var, kapaktaki gördüğünüz bebek benim yeğenim, aynı zamanda ben onun vaftiz annesiyim. Hayatımın en büyük projesini gerçekleştirmeden önce bu şekilde bir ön hazırlık yapmak iyiydi doğrusu.
"Hayatımın en büyük projesi" dediniz, bebekle yapılan çekimi de "ön hazırlık" olarak yorumladınız, yakın zamanda evlenmek gibi bir planınız mı var yoksa? Bahsettiğiniz büyük proje bu olsa gerek?
Evet, galiba! Ama düğün hazırlığı albüm hazırlığından çok çok daha zahmetli, bunu biliyorum. Düğün için bir davetli listesi hazırlamak bile yeterli vazgeçmek için! İleride olacak ama şimdi böylesi daha iyi.
"Laundry Service" dünya çapında ses getirdiğinde, özellikle Amerika'da Britney, Christina Aguilera ve Pink gibi isimlerin başını çektiği pop müzik kulvarına dahil edildiniz, bu size doğru geliyor mu? Diğerlerinden farklı olarak kendi şarkılarınızı yazıyor ve işin büyük kısmında bizzat yer alıyorsunuz, siz kendinizi az önce bahsi geçen pop camiasının neresinde görüyorsunuz?
Kendimi bahsettiğiniz ortamda belli bir yere koyamıyorum açıkçası. Özellikle de piyasanın bu kadar hareketli olduğu, çok fazla yeni ismin çıktığı şu sıralarda. Kendime özgü bir tarzım olduğunu ve ayrı bir yerde durduğumu düşünmek istiyorum. Ama buralara kadar gelmek de çok kolay olmadı tabii. Plak şirketim bana güvendi, örneğin şu an yaptığım hiçbir işe karışılmıyor ama dediğim gibi bu epey zaman aldı, pek çok albüm yayınladım, biraz da asiydim, başkaldırdım. Şimdiye kadar hep ayakta kalmaya çalıştım.
http://shakira-faniyiz.eniyiforum.net

Shakira Röportajı : Fixation Oral
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Shakira Röportajı : Cosmopolitan
» Shakira - Ask For More
» Shakira - Hey You
» Shakira - No
» Shakira - Si Te Vas